28 Aralık 2012 Cuma

John Thomson efsanesi

           "Yarın Ibrox'da büyük Rangers ile eşleşiyoruz, ya ölüm ya şöhret". Yıl 1931, maçtan bir gün önce John Thomson bunu Kanadalı bir arkadaşına yazmıştı. Celtic'li file bekçisi Glasgow derbisini oynamaya çok heycanlıydı. John Thomson 1909 yılında Buckhaven adlı bir köyde doğdu. Ailesindeki bütün erkekler madenciydi. 14 yaşına girer girmez oda bir madenci oldu. Madenin zor hayat şartlarından kaçmak için aynı zamanda Bing Boys ve Bowhil Rovers takımlarında kalecilik yapardı. Daha sonra 16 yaşındayken Wellesley Juniors takımına kavuşup madenciliği bıraktı. 1926'nın son günlerinde, kaleci avında olan Celtic'in scouting ekibinden Steve Callaghan, John'un maçını izliyor. Genç kaleci bir penaltı kurtarıyor ve Callaghan'ın gözüne çarpıyor. Iki ay sonra Dundee karşısında Celtic ile ilk resmi maçına çıkıyor. Takımı 2-1 galip geldi, fakat Yeşil-Beyazlıların yedikleri golde John Thomson'un büyük hatası vardı. Maçın bitmesiyle Celtic'in başkanı Tom Colgan ona moral vermeye geldi ancak konuşamadan genç kaleci lafını kesti. "Hiç merak etmeyin, ben bir hatayı asla tekrarlamam !".

       
         Birkaç gün sonra, Celtic Dundee ile tekrar eşleşiyor. Bu kez Thomson çok iyi bir performans sergileyor, ve takımına güven veriyor. Artık bir numaralı kaleci o. Topa uzanması harika, refleksleri müthiş, söylencelere göre havadayken yönlenmesini değiştirebilme kapasitede. Ama onun gerçek kalitesi cesaret.
Meşin yuvarlağı rakibin ayağındayken topa dalmaktan hiç korkmazdı. Bu kalite, ona birçok sakatlığa sebep oldu, fakat maçlarını geride bırakmazdı (oyuncu değişikliklerin olmadığı bir devirdeyiz). 1927 ve 1931 arasında 3 beyin kanaması geçirdi, ikişer kez çenesi ve köprücük kemiği kırıldı, 2 dişini ve 5 kaburga kemiğini kırdı... Sakatlıkları say say bitmez, "Johnny" hiç kalesini boş bırakmadı, hiçbir şey ona Celtic'in kalesini korumaya engelleyemezdi... o gün gelene kadar.

       
        Yer Ibrox Park, tarih 5 Eylül 1931. Old Firm'i izlemeye gelen 75 000 seyirci var. Rangers'li ve Celtic'li oyuncular savaşcılar hazır. Zemin fazla ıslak, oyun koşulları çok zor. Ilk yarı başladığı gibi bitti, skor 0-0, hiç gol pozisyonu olmadı. Ikinci yarı başlar başlamaz, John Thomson karşı karşıya kalan Rangers'lı forvete geçit vermedi. Birkaç dakika sonra Rangers'lı Jimmy Flemming sağa kanattan bindirme yapıyor, ceza sahasında Sam English'e orta yapıyor. Thomson kalesini terk ediyor, ve her zamanki gibi karşısındakı oyuncunun topa vuracağı anda ayaklarına atlıyor. Fakat English daha hızlı ve topa önceden vuruyor, John geç kaldı. Inanılmaz bir şiddet ile English'in sol dizi Thomson'un şakağına çarpıyor. Çarpışma o kadar sert ki ibrox da herkes o darbenin sesini duydu. John Thomson yerde, kıpırdayamıyor, ağzından, burnundan, kulaklarından kan akıyor. Iki takımın oyuncuları etrafında. Rangers'lı taraftarlar seviniyorlar, rakip kaleci yıkıldı diye. Sevinçten haykırıyorlar. Rangers kaptanı Davie Meiklejohn onları susturmaya çalışıyor, ama olmuyor. Sağlık görevlileri yetişiyorlar ve onu soyunma odasına götürüyorlar. Mağdur kalecinin komaya girdiği anda nişanlısı Margaret Finlay ona kavuşuyor. Thomson'un kafa tasında kırık var ve ambülans ile Virginia hastanesine yollanılıyor. Beyin tedavilerinin henüz yeni yeni pratikte olduğu bir dönemde ameliyat genç goalie'yi kurtaramıyor. John Thomson öldü.

     
        Bu trajediden 4 gün sonra kendi köyünde 30 000 iskoçyalı, kalesinden çıkıp ölüm ile karşılaşan 22 yaşındaki John Thomson'a son bir kez veda etmek için saygı yürüyüşü yaptılar. Papaz Robert NcLelland'ın duası şöyle olur :
"John Thomson'un ölmesi bir iyilik getirebilir. Rakip bir oyuncunun acı çekmesi ile zevk alan Celtic veya Rangers taraftarlarına sesleniyorum... Eğer bir insanın canı yandığında sizin sürekli verdiğiniz tepkilerin ne kadar acımasız olduğunu anlamadıysanız, demek John Thomson boşuna vefat etti. Onun son duyduğu sesler sizin sevinçten bağırmanız olduğunu farkındamısız ?"
"Yarın Ibrox'da büyük Rangers ile eşleşiyoruz, ya ölüm ya şöhret". John Thomson o gün hem ölüm ile hem şöhret ile tanıştı.


Taraftarların yazdığı "The John Thomson Song" :